Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

EDELMANN Karel

divadelní herec, člen maňáskového a pěveckého souboru, propagátor operetního žánru, inscipient

* 2. 3. 1928

+ červen 1989

Karel Edelmann, rodák z Českých Budějovic, byl nadšený divadelník, jenž se do srdcí teplických diváků zapsal nejdříve jako člen pěveckého a maňáskového souboru. Později byl velkým propagátorem operetního žánru, jelikož ho učarovala opereta teplického divadla a Hudebního divadla v Karlíně, a to i v době jejího zatracování coby buržoazně přežitého umění v 50. a dalších letech, kdy ji nadšeně hájil proti nekulturní a hloupé politické garnituře. Do našeho kraje zavítal poprvé roku 1948, v té době kromě působení v teplickém divadle, hrál též v divadle mosteckém, kde si zahrál po boku známých herců. Patřili mezi ně: Radoslav Brzobohatý, Zdeněk Buchvaldek, Vladimír Brabec či Josef Velda. Po dvouletém působení v Mostě se stal divadelním tajemníkem. Byl účastníkem zájezdových estrádních vystoupení, kde si mohl zahrát s řadou známých a populárních osobností, například s Richardem Adamem, Rudolfem Cortézem či Jaroslavem Vojtou. Nejraději však vystupoval v Teplicích v tehdy ještě dřevěné mušli u Císařských lázní s tanečním orchestrem Kolektiv 52.

Neméně významná je i Edelmannova dramatická tvorba, což dokládají jeho hry tehdy vysílané v Československém rozhlase. Roku 1967 přestoupil do Hudebního divadla v Karlíně, kde stanul ve funkci náborového pracovníka. I jeho zásluhami byla představení vždy vyprodána. Přes svou zaneprázdněnost stále udržoval spolupráci s Krušnohorským divadlem v Teplicích, kde od roku 1981 hostoval i v některých operetních rolích. V roce 1987 přešel do stálého angažmá teplického divadla jako inspicient a herec, přičemž některými svými rolemi se stal nezapomenutelným, za zmínění stojí například Kuba v Piskáčkově Slovácké princezce, seržant v Uličnici Járy Beneše, soudní zřízenec v Jankovcově srdci v rákosí či několikanásobná role v Dostalově Uherské svatbě.

Pro Karla Edelmanna byla opereta vším, říkal, že lidem přináší v nelehkých chvílích do života pohodu a radost ze života. Zastával názor, že hudební divadlo má právo na své nezastupitelné místo ve sféře dramatického umění. Jeho divadelní působení skončilo náhlou smrtí v červnu roku 1989.

 

Použité zdroje:

Před 85 lety se narodil nadšený divadelník Karel Edelmann: Herecké výročí regionu“, In: Regio č. 3 (11. 3. 2013), str. 13, autor: Kovář, Pavel

Herecké výročí: před 80 lety se narodil nadšený divadelník a ctitel operety Karel Edelmann“, In: Regio č. 3 (18. 3. 2008), str. 15, autor: Kovář, Pavel