Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

Naxos Music Library

Databáze Naxos Music Library je určena k poslechu a ke studiu klasické hudby. NML zahrnuje kompletní produkci Naxos a dále využívá katalogů firem BIS, Chandos, CPO, Haenssler, Harmonia Mundi, Naive, Hungaroton, Marco Polo, Vanguard Classics, VOX a od roku 2015 spolupracuje i s firmou Deutsche Grammophon a její dceřinou společností Decca. Od roku 2016 i s firmou Supraphon. Krom hudby klasické a jazzu rozvíjí i další žánry, např. world music nebo filmovou hudbu.

Databázi mohou využívat učitelé na různých stupních škol, profesionální znalci hudby, hudebníci. Je však určena i pro laiky, kterým je zpřístupňují veřejné knihovny. Kromě hudebních nahrávek obsahuje databáze i průvodní texty a řadu doplňkových informací. NML obsahuje nyní přes dva miliony skladeb, což představuje více 250 000 CD. Měsíčně je přidáváno více než 500 CD.

Databáze umožňuje jednoduché i prokročilé vyhledávání. Jednoduché vyhledávání podle klíčového slova je na každé stránce pod označením Keyword Search.

Při pokročilém vyhledávání lze činit dotaz na skladatele, interpreta, žánr, vydavatelství, hudební nástroj, období, ve kterém skladatel žil, zemi, ve které se skladatel narodil, žil nebo tvořil. Lze též učinit dotaz na určitá léta a zjistit, která díla byla v určité době vytvořena (poprvé uvedena). Dotaz může být zúžen např. na určitou zemi… Ve výsledku se objeví abecední soupis skladeb (řazeno abecedně podle skladatele) včetně odkazu na CD, příslušná skladba je na CD označena.

Funkce Text Search umožňuje vyhledání v textech bukletů podle klíčového slova. Může přivést uživatele k informacím, které by jinak pravděpodobně vůbec nenašel.

Přístup k databázi je možný z přímo z mediatéky. Pro studium z domova je zřízen přístup  online, kam se může přihlásit každý registrovaný čtenář knihovny po přihlášení do svého čtenářského konta. Vstup do databáze je umístěn dole pod výpisem výpůjček čtenáře. Knihovna má nyní k dispozici 3 současné přístupy uživatelů k databázi. Databázi může využít každý čtenář knihovny, který má zaplacené zápisné, tedy nejen uživatelé mediatéky.