Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

CHOPIN Fryderyk

skladatel, klavírní virtuos

* 22. února nebo 1. března 1810
† 17. října 1849

Fryderyk Chopin proslulý jako „básník klavíru“ byl synem francouzského emigranta Mikolaje Chopina a zchudlé šlechtičny Justyny Krzyżanowske z Polska. Měl tři sestry – Ludwiku, Isabellu a Emilii. Celá Chopinova rodina byla velmi muzikální, matka hrála na klavír a také jej učila, otec hrál na flétnu a housle, právě proto Fryderyk tak časně zasvětil svůj život hudbě. Své dětství strávil ve Varšavě, kde se roku 1816 začal učit hrát na klavír u Vojtěcha Živného. V sedmi letech se snažil o své první skladby a zanedlouho na to byl přirovnáván k Mozartovi či Beethovenovi. Roku 1822 studoval varšavské lyceum a v letech 1826 – 1829 studoval na konzervatoři u Józefa Elsnera hudební teorii. Po studiích úspěšně koncertoval v Drážďanech, ve Vídni a u nás, v Teplicích, měl malý soukromý recitál. V Teplicích také navštívil roku 1829 lázně, sice na krátkou dobu, ale setkal se zde s mnoha svými přáteli a také ho lákal do Teplic fakt, že se zde léčí hodně krajanů z jeho rodného Polska. Nadšeně procházel historickými Teplicemi, navštívil teplický zámek, divadlo a svou návštěvou poctil i valdštejnský zámek v Duchcově, kde ho zaujaly památky na proslulého vojevůdce zavražděného za třicetileté války. Do Čech se vrátil ještě v roce 1835, kdy navštívil Karlovy Vary, Děčín a Teplice. O této jeho návštěvě toho moc nevíme, stěžejní byla ta z roku 1829, kdy u nás Chopin vystupoval.
Roku 1830 odešel z Polska do Vídně a rok na to přesunul svou působnost do Paříže coby učitel hudby. Zde se také seznámil se spisovatelkou George Sandovou, svou osudovou láskou, kterou si ovšem nevzal a po rozchodu s ní již nenavázal žádný jiný vztah. V letech 1838 – 1839 pobýval na Mallorce, kde těžce ochořel tuberkulózou. Za svůj život navštívil hodně lázní po celé Evropě, v roce 1848 procestoval Anglii a Skotsko.
Skladby psal především pro sólový klavír a i ostatní jeho skladby obsahují klavírní part. Tvořil především díla malého rozsahu, nokturna, cyklus preludií, valčíky, komponoval též taneční skladby. Jeho nejvýznamnější skladby rozsáhlejšího charakteru jsou klavírní sonáty. Fryderyk Chopin zásadně změnil vnímání některých hudebních forem v období raného romantismu. U některých změnil zcela jejich význam, např. u polonézy, preludia, jiné krystalizoval v jejich podobě a rozvedl, např. nokturno a jiné nově vytvořil, např. balada. Ve své pozdní tvorbě, opusech, se vracel ke klasickým formálním řešením. V českých zemích ovlivnil skladatele Bedřicha Smetanu.
Od roku 1838 se Frederyku Chopinovi prudce zhoršovalo jeho zdraví, do roku 1847 o něj pečovala jeho přítelkyně George Sandová. O dva roky později, 17. října 1849 v Paříži své nemoci podlehl, ale jeho srdce je uloženo ve stříbrné schránce ve Varšavě. Na Chopinovu počest se ve Varšavě konají mezinárodní soutěže mladých klavíristů.

Použité zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Fryderyk_Chopin
„Chopin“ – In: Teplice Revue, Č. 11 (1996), autor: Plevka, Bohumil
„Teplická epizoda Fryderyka Chopina“ – In: Impulsy Teplicka, Č. 10 (1999), s. 26, autor: Plevka, Bohumil
„Teplický mazurek 1 – Chopin v našem městě“ – In: Revue Teplice, Č. 2 ( únor 1988 ), s. 20, 21, autor: Mareš, Vladislav
„Teplický mazurek 2 – Chopin v našem městě“ – In: Revue Teplice, Č. 3 ( březen 1988 ), s. 20, 21, autor: Mareš, Vladislav
obrázek: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chopin_1849.png