Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

URBÁNEK František

horník

* 7. ledna 1894
† 7. února 1945

Život Františka Urbánka byl úzce spjat s Duchcovskem. Narodil se 7. ledna 1894 a jeho dělnická profese jej vedla k hlubšímu sociálnímu cítění. V roce 1923 se stává činovníkem Odborného hornického spolku v Duchcově, později dokonce jeho místopředsedou. V roce 1925 se s rodinou stěhuje z Lahoště do Duchcova.

Přestože jeho pětičlenná rodina sama zažívala nouzi – jako horník pracoval pouze 3 směny v týdnu – pomáhala nezaměstnaným a každému, kdo byl na tom ještě hůře. Po nástupu nacismu k moci pomáhal s ubytováním a péčí o německé uprchlíky, stejně jako později organizoval sbírky pro československé dobrovolníky ve Španělsku. To vše při čilé veřejné aktivitě: stává se členem okresního samosprávného výboru v Duchcově a v posledním volebním období před okupací je kandidátem do Zemského zastupitelstva.

Na podzim 1938 odchází s rodinou na Strakonicko, kde pracuje v lesích ve Vráži u Písku. 28. srpna 1944 je ve Vrbici na Strakonicku zatčen četníky na příkaz gestapa. V rozsudku soudu v Klatovech je jako důvod uvedena jeho kandidatura do Zemského zastupitelstva a agitační činnost během války. Po čtrnáctidenní vyšetřovací vazbě v Klatovech a rovněž čtrnáctidenním pobytu v Terezíně umírá 7. února 1945 v Dachau na tyfus. Františka Urbánka připomíná nápis na rodinném hrobě v Duchcově.

Zdroj: Duchcovské noviny 2/2005, Jaroslav Drbohlav