Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

STÝBLO Leopold

lékař - chirurg

* 11. října 1907
† 4. září 2002

MUDr. Leopold Stýblo se narodil 11. října 1907 ve sklárenském domě bratří Franklů pod hudcovskou výšinou směrem na Košťany. Od roku 1913 navštěvoval českou školu v Košťanech i Sokola. Jeho matka byla vdova a přesto, že byla nucena sama živit rodinu, umožnila synovi studia na Českém státním reformním reálném gymnáziu v Duchcově, které začal navštěvovat hned po jeho založení na podzim roku 1919. Po maturitě v roce 1926 pokračoval ve studiích na lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde absolvoval v roce 1932. Po návratu z vojenské služby v Liptovském Mikuláši získal roku 1934 místo v duchcovské nemocnici a stal se prvním českým chirurgem na severu Čech.

Na sklonku třicátých let absolvoval stáž ve špičkovém chirurgickém pracovišti kliniky profesora Arnolda Jiráska v pražské Fakultní nemocnici. Po mobilizaci narukoval a do Duchcova, mezitím zabraného vojsky nacistického Německa, se již nevrátil. V roce 1938 uzavřel šťastné celoživotní manželství, trvající skoro 64 let. Za protektorátu pokračoval v práci na Jiráskově klinice a po vzplanutí Pražského povstání se stal válečným chirurgem. Byl za to vyznamenán Čs. válečným křížem 1939-1945. Brzy po osvobození se vrátil do Duchcova a po několik desetiletí působil jako primář chirurgie. Vybudoval zde traumatologické oddělení a získal vynikající spolupracovníky. Společně s MUDr. Jaroslavou Moserovou zasahoval po katastrofě na dole Kateřina v Modlanech. Tisícům lidí zachránil život a jako závodní lékař léčil i po odchodu do důchodu.

Po celý život aktivně sportoval a ještě na sklonku života se k němu hlásili Sokolové i fotbalisté z Košťan, jejichž byl čestným členem.
V Duchcově byl také aktivním fotbalistou a po osvobození předsedou SK Slovan. Před rokem 1948 byl rovněž členem výboru Sokolské župy Krušnohorské-Kukaňovy a od počátku roku 1990 prvním starostou obnovené sokolské jednoty v Duchcově. Později byl čestným starostou duchcovského Sokola a za své zásluhy obdržel i medaili České obce sokolské.

MUDr. Leopold Stýblo zemřel v Duchcově 4. září 2002. Čestné občanství města Duchcova, které měl dostat k pětadevadesátinám, díky tragické souhře okolností obdržel v obřadní síni duchcovského hřbitova, kde se konalo poslední rozloučení. Pochován však není na hřbitově v Hrobu, ale ve středočeském Mukově.

Zdroj: Duchcovské noviny 10/2007, Pavel Koukal