Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

ŘÍDELOVÁ Libuše

herečka

* 1. března 1922
† 6. února 2009

Herečka Libuše Řídelová se narodila 1. března 1922 na nádraží v Kročehlavech u Kladna, ale již jako malá holčička se přestěhovala do rozložité budovy teplického nádraží. V Teplicích patřila k jejímu dětství dominantní novostavba Metelkových škol, kde chodila i do Hudební školy, vedené tehdy vynikajícím Aloisem Sarauerem. Pak přišlo období studií na českém státním reformním reálném gymnáziu v Duchcově.

Okupace severočeského pohraničí na podzim 1938 rozehnala českou menšinu včetně studentů jediného českého gymnázia na Teplicku do všech stran. Řídelovi odešli do Hradce Králové, kde byl otec přednostou stanice; po osvobození ve stejné funkci přebíral nádraží v Liberci a jeho dcera tam přijala své první divadelní angažmá. Po roce už působila v teplickém divadle, kde první přestavení Vojnarky absolvovala po boku hostujícího Jaroslava Vojty. V činohře Krušnohorského divadla hrála dvanáct let, po reorganizaci severočeských divadel působila čtyři roky v Mostě a od září 1962 byla celých pětadvacet let přední členkou Divadla Vítězslava Nezvala v Karlových Varech, kde měla příležitost hrát s Karlem Hőgerem i Oldřichem Novým.

K hereckému odpočinku se opět vrátila do Teplic a vřelý vztah si uchovala také k Duchcovu, kde ji i ve vysokém věku fascinovala krásná gymnaziální budova, do níž kdysi poprvé vstoupila jako křehounká dívenka. Recitovala na naší sokolské akci, doprovázela výstavu sochaře Františka Rabela, který ji kdysi portrétoval, po mnoha letech se zde setkala i se spolužákem Salomonem Apfelbaumem-Petrem Artonem, žijícím v Izraeli.

Velké štěstí ji potkalo, když Duchcov vydal CD rozhlasovou nahrávku s ukázkou jejího skvělého uměleckého přednesu.

Libuše Řídelová zemřela 6. února 2009 v litoměřickém Hospicu sv. Štěpána.

Zdroj: Duchcovské noviny 3/2009, Pavel Koukal