RAJTROVÁ Sylva
* 1. 4. 1924
+ oficiálně prosinec 1942
Sylva Rajtrová se narodila v Duchcově dne 1. dubna 1924 do rodiny učitele obecných škol. Od roku 1935 studovala duchcovské gymnázium a dělala též hudební školu. Na podzim roku 1938 ji stejně jako další Severočechy vyhnali z rodného kraje. Přes Mladou Boleslav se dostala do Roudnice nad Labem, kde pokračovala ve studiu gymnázia až do roku 1942. Její otec v Roudnici nad Labem získal práci učitele. V období „heydrichiády“ se udála pověstná akce kladenského gestapa proti roudnickým studentům. To byla největší akce svého druhu na území Protektorátu Čechy a Morava. Dne 20. 6. 1942 vtrhlo gestapo s ozbrojenými silami příslušníků SS do dvou středních škol města Roudnice. První byl 2. ročník vyšší průmyslové školy strojnické a druhou sexta a septima reálného gymnázia. Zatkli 84 studentů (z toho 16 dívek), kteří byli odvezeni autobusy do Malé pevnosti v Terezíně, ostatní deportovali do koncentračních táborů. Třináct studentů se domů již nikdy nevrátilo, ostatní propustili. Studenty obvinili z přípravy atentátu na řídícího pedagoga německé obecné školy v Roudnici nad Labem, Alfréda Bauera, aktivního nacistu. Podezřívali je i z toho, že je na škole odbojová organizace, studenti průmyslové školy se údajně zdravili zaťatou pěstí a vedli rozhovory proti říši. V den zatčení bylo nezvykle horko a ve třídě gymnázia stál nápis na tabuli „Jak budu trávit prázdniny.“ Tedy místo, aby studenti plánovali prázdniny, transportovali je do vazební věznice v Terezíně.
Sylvu Rajtrovou původně také propustili, ale po nalezení dopisu zajaté židovské dívce v Terezíně, které vyjádřila podporu, že i jí „bude brzy znovu svítit sluníčko“, byla začátkem prosince opět zatčena a deportována do Osvětimi. Tam již po několika dnech před vánoci údajně zemřela na tyfus. Dle některých zdrojů a výpovědí její rodiny je vše ale jinak. Dne 28. ledna 1943 byla údajně převezena do koncentračního tábora Osvětim – Birkenau, označili ji číslem 32 695 jako politického vězně a umučena byla 1. března roku 1943, zemřela tedy v nedožitých 19 letech.
„Z krásné dívky se po vykonstruovaném obvinění stala politickým vězněm s číslem a z čísla se stala hromádkou popela. Rodiče obdrželi dokument o její smrti. Má číslo 12157/1943 a je z 13. 3. 1943 v 9 hodin a 20 minut. Zrůdnost nacistické mašinérie se projevila i v tom, že nabídli rodičům možnost odkoupit si její popel.“ (Litoměřický deník, in: Použité zdroje).
Po válce byl Sylvě Rajtrové, jejíž jméno se nachází na duchcovském pomníku II. odboje, udělen In memoriam Československý válečný kříž. Takovýchto osudných událostí se odehrálo v historii nesčetně a je neustále třeba si je připomínat a mít se na pozoru, aby se historie a s ní spojená bezpráví, nemohla již více opakovat.
Použité zdroje:
Studenti deportovaní do koncentračních táborů z Policejní věznice Terezín
Studentka roudnického gymnázia našla smrt v Osvětimi - Litoměřický deník, autorka článku: Armeanová, Eva
„Zemřela příliš mladá“, In: Duchcovské noviny, č. 4 (duben 2004), str. 10