Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

POPP František

dirigent

* 15. dubna 1925
† 29. ledna 2003

Legenda teplického divadelnictví dirigent František Popp se narodil 15. dubna 1925 jako syn nádražního oficiála v Teplicích, dětství prožil v Bořislavi. Už od pěti let se věnoval hře na housle, od osmi pak také hře na klavír. Intenzivním studiem hudby se zabýval od svých čtrnácti let u vynikajících pedagogů.
V dirigování, které se mu později stalo povoláním, patřil k žákům dirigentů Kubínského, šéfa ústecké opery Bártla a dirigenta Národního divadla Karla Nedbala.
Po skončení druhé světové války, kdy studoval průmyslovou školu, František Popp založil a řídil velký salonní orchestr v Bořislavi a byl také duší tehdy vyspělého divadelního souboru v Lažanech. Hudební
a divadelní múza jej však stále přitahovala víc a víc, tak se přihlásil na konkurs do teplického divadla, který úspěšně zvládl. A zpečetil svůj další osud. Od roku 1949 se mu divadlo stalo druhým domovem.
Jeho neutuchající smysl pro povinnost, ale i pro legraci a nevšední recesi z něho učinily neobyčejného společníka. Nejlepším odpočinkem pro něho bývaly mnohakilometrové turistické výšlapy po celém našem krásném kraji, které se časem za vydatné pomoci mnoha příznivců vžily pod názvem „Poppovy operetní trasy.“
Pro propagaci Teplic tak vykonal za svého života v hudebním a divadelním žánru obrovský kus práce. Deset let učil na teplické Konzervatoři. Jestli někdo z umělců teplického divadelnictví patřil k legendárním, pak to byla bezpochyby osobnost dirigenta František Poppa, který celé půlstoletí stál nejen v čele orchestru Krušnohorského divadla, ale i celého někdejšího operetního souboru. On sám prohlašoval, že není jen muzikant, ale především tělem i duší divadelník. Zemřel 29. ledna 2003.

Zdroj: Deník Směr 27/2003
Pavel Kovář