Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

PEŠEK Libor

dirigent

* 22. června 1933

Ve vedení Severočeské filharmonie Teplice, jejímž předchůdcem byl Severočeský symfonický orchestr, se vystřídala řada významných dirigentů, z nichž mnozí se značným úspěchem prosluli i v zahraničí.
K takovým patří i Libor Pešek, který v listopadu 1963 vystřídal předchozího dirigenta Martina Turnovského a v čele orchestru zůstal celých šest let do roku 1969. Práce v orchestru v tomto časovém období patřila k velmi náročným. Často se totiž stávala, že orchestr měl do měsíce téměř na čtyři desítky různých frekvencí. Při četné zájezdové činnosti se mnohdy pořádaly například dva výchovné koncerty dopoledne, odpoledne generální zkouška a pak ještě večerní koncert. Takováto vytíženost vyžadovala skutečně náročné nasazení všech hráčů orchestru, obzvláště pak dirigenta.

Libor Pešek se narodil 22. června 1933 a k Teplicku měl hezký vztah, neboť občas zajížděl ke svým příbuzným do Bořislavi v oblasti Českého středohoří, kde trávil své volné chvíle. Co se týče profesního života, studoval pražskou AMU u Karla Ančerla, Dr. Václava Smetáčka a Václava Neumanna.
U teplického orchestru vykonával funkci druhého dirigenta. Od roku 1969 se stal šéfdirigentem Frysk Orkest v nizozemském Leuwardenu, přičemž současně stál v čele Východočeského komorního orchestru v Pardubicích. Často hostoval u různých českých i zahraničních orchestrů a po mimořádném úspěchu jeho koncertu s London Philharmonic Orchestra působil v letech 1987 až 1997 jako umělecký šéf a hlavní dirigent Royal Liverpool Philharmonic Orchestra. Od roku 1990 byl též prvním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK
a v posledních letech se zařadil mezi časté hosty orchestrů ve Francii, Holandsku, Německu, Rakousku, ve Velké Británii, ale právě tak
i v americké Filadelfii, Clevelandu, Chicagu, St. Louis, San Francisku i v kanadském Montrealu. Nejen u nás, ale i ve světě se stal dirigent Libor Pešek významným propagátorem české hudby, především děl Josefa Suka a Vítězslava Nováka.

(Použity zpracované texty „Historie a současnost“ Severočeské filharmonie Teplice z roku 2008).

Zdroj: Regio, č. 2, 7. 2. 2011, autor (Př)