Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

LIEHM Antonín

český malíř a pedagog

* 25. leden 1817

+ 27. květen 1860

Antonín Liehm se narodil dne 25. ledna 1817 v obci Jeníkov nedaleko Duchcova. Proslavil se jako malíř v oblasti krajinářství. Mezi lety 1836 až 1847 studoval malířství na pražské Akademii výtvarných umění. Jeho učitelem byl Antonín Mánes, významný zakladatel české krajinomalby a jeho následovník Max Haushofer. V duchu tehdejších postojů k pojetí krajiny vznikaly jeho pohledy do alpských scenérií, jako např. Partie u Ebensee, Krajina u Solnohradu, Wolfgangské jezero. Roku 1852 se přemístil do Teplic, kde působil jako učitel kreslení a také se zde po okolí vydával do krajiny za četnými záběry.

Z jeho tvorby byl stěžejním dílem Pohled z Krkonoš, Mlýn u Šternberku a celá řada dalších pohledů do české krajiny. Mimořádný úspěch slavila jeho malba s názvem Podzimní krajina u Bíliny (1846) na jubilejní výstavě v pražském Rudolfinu roku 1908. Obraz byl mimořádně vysoce hodnocený kritikou pro „zvláštní hloubku a jasnost barev.“

Antonín Liehm zemřel předčasně dne 27. května 1860 ve svém rodném Jeníkově. V současnosti má své zastoupení ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Ostravě a v Muzeu umění v Olomouci.

 

Použité zdroje:


Kronika: Jubilea: Krajinář z Jeníkova, In: Revue Teplice, č. 1 ( leden 1987 ), str. 9

Krajinář z Jeníkova, In: Revue Teplice, č. 2 ( únor 1977 ), str. 5

Antonín Liehm – Wikipedie (wikipedia.org)