Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

KUPKA Karel

malíř

* 4. července 1905
† 26. dubna 1971

Tento významný malíř-krajinář se narodil 4. července 1905 v Manětíně. Jeho malířské začátky nebyly snadné. Ve čtrnácti letech odmítl stát se učitelem a utekl k příbuzným do Prahy. Neměl žádné úspory a aby nebyl na obtíž, začal se živit tím, co uměl  - malováním. Nejprve koloroval ve fotografickém ateliéru černobílé snímky, potom se dostal do učení k malíři. Ten však mladého Kupku využíval. Podepisoval jeho obrazy svým jménem a peníze za prodaná díla si nechával. Po několika letech se přihlásil do malířské školy Aloise Kalvody, aby doplnil své vzdělání. Po svatbě se odstěhoval s manželkou do jejího rodiště, Postupic na Benešovsku, kdy si vybudoval svůj vůbec první ateliér. Karel Kupka byl vášnivý rybář, a tak se vždy počátkem rybářské sezóny stěhovala celá rodina i s dětmi na letní byt, převážně do Kestřan v jižních Čechách. Na podzim se celá rodina vracela do Postupic.

V roce 1946 se Karel Kupka přestěhoval do Teplic. Zamiloval si severočeskou krajinu, Krušné hory nazýval českými Alpami. Své děti vedl
k lásce k umění. Vodil je na výstavy, na koncerty i do divadla. Sám hrál amatérsky na cello a se svými přáteli pořádal domácí koncerty.

V padesátých letech odmítl Karel Kupka vstoupit do KSČ. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Byl vyloučen z uměleckého svazu
a straničtí funkcionáři dělali co mohli, aby nemohl vystavovat a prodávat svá díla. Jeho jméno pomalu začalo upadat do zapomnění a znalo ho vlastně jen pár nejvěrnějších. Až později v šedesátých letech mohl zase volně tvořit a vystavovat.

Karel Kupka maloval zprvu olejem, ale později přešel na akvarel, který podle jeho názoru lépe vystihuje přírodní nálady. Zanechal po sobě množství děl s přírodními motivy, krajinek, ale i malebných městských zákoutí. Tento malíř půvabných obrazů a obrázků zemřel 26. dubna 1971 v teplické nemocnici a pochován je v jihočeských  Kestřanech, které měl tak rád.