Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

HOLZMAN Felix

komik a herec

* 8. července 1921
† 13. září 2002

Mezi výčet mnoha desítek teplických rodáků patří i komik Felix Holzmann. Narodil se 8. července 1921 v Teplicích do smíšeného česko-německého manželství. Svá školní léta prožil v Litoměřicích, kam chodil i do houslí, rád kreslil karikatury spolužáků i učitelů a místo učení se věnoval všem možným sportům. V předválečných letech si zamiloval divadlo a často jezdil autostopem z Litoměřic do Prahy na představení Divadla Vlasty Buriana či Osvobozeného divadla. Než objevil své následující poslání, živil se jako malíř reklam. „Našel“ se až v ochotnickém divadelním spolku Karla Hynka Máchy, kam vstoupil v roce 1949. Zazářil hned napoprvé hlavní rolí v Charleyově tetě a s chutí se vrátil i k repertoáru Voskovce a Wericha, z něhož po válce uvedli Těžkou Barboru i Baladu z hadrů, ale ty se režimním cenzorům zakrátko znelíbily. Budovatelský repertoár, k němuž byly dotlačeny i ochotnické soubory, mu neseděl, a tak ho napadlo sepsat si komický monolog a s ním jezdit jako komik po tehdy velmi oblíbených estrádách. Než objevil svůj typický klobouček, vystupoval v cylindru. Později k sobě začal hledat partnera pro dvojici podle principu, že jeden z partnerů musí být chytrý a druhý zákonitě hloupý a v ústecké estrádní skupině našel roku 1951 konferenciéra, kouzelníka a manipulátora Františka Budína. V prvních letech jezdili s orchestry Ladislava Bareše i Františka Honzáka, v pražské Alhamře vystupovali s Arnoštem Kafkou a po vlastech českých jezdili se Standou Procházkou. 60. i 70. léta charakterizuje spolupráce s orchestrem Karla Vlacha a partnerství s jeho konferenciérem Janem Borovičkou. Dalším dlouhodobým partnerem byl herec Viktor Maurer. Kromě toho účinkoval i s Lubomírem Lipským, Milanem Machem, Jiřím Bruderem, Milanem Nedělou a Ivou Janžurovou.

Roku 1968 se spolu se zpěvákem Jiřím Popperem poprvé vypravil do Německa, kde měly jeho scénky také úspěch. Na začátku 70. let ovdověl a brzy se sblížil se svou druhou ženou, o 23 let mladší německou zpěvačkou Bärbel Greif, se kterou pak žil střídavě v Chemnitz (dříve Karl-Marx Stadt) a Litoměřicích. V 90. letech spolu kromě jiného bavili rozmazlené publikum na výletní oceánské lodi.

Felix Holzmann zemřel v Chemnitz dne 13. září 2002, ale pochován je na litoměřickém hřbitově. Tamní sochař Libor pisklák vytvořil jeho zdařilou bustu, která byla dne 22. 5. 2008 odhalena na někdejším domě Holzmannových na severní straně litoměřického náměstí.

Zdroj: Teplický Deník  25. 7. 2011, Pavel Koukal