Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

DOLEŽALOVÁ Věra

herečka

* 16. září 1918

Věra Doležalová-Vitáková se narodila 16. září 1918 v Moravičanech a své dětství prožívala v Bystřici pod Hostýnem, kam se rodina přestěhovala roku 1930.

Už jako dítě Věra Doležalová zpívala, tančila a účinkovala ve všech školních vystoupeních, od patnácti let pak rovněž v dobrém ochotnickém souboru, který uváděl i operety. Právě opereta se stala žánrem, ve kterém se později tak úspěšně uplatnila. Ve svých začátcích si měla možnost zahrát i se slavným tenoristou Járou Pospíšilem a její ochotnická sláva brzy přerostla domovskou obec. Od roku 1941 se tak Věra plně dala do služeb operetní múzy a stala se profesionální herečkou. Nechala se zlákat i kočovnou divadelní společností pana Líbala, který jako slavný tenorista zpíval pod vedením samotného operetního skladatele Franze Lehára. Když se po dvou letech setkala s dalším slavným brněnským tenoristou Rudolfem Lampou, zařídil jí nástup do divadla Járy Kohouta v Praze.

Totálním nasazením a uzavřením divadel koncem války sice vše na čas utichlo, ale hned po válce v divadle Járy Kohouta paní Věra studovala už další z rolí. A pak se o slovo přihlásili též kolegové z Líbalovy společnosti, kteří dostali za úkol založit divadelní soubor v našem pohraničí. Právě zde začíná vlastní éra nástupu Věry Doležalové v našem kraji. V Teplicích zakotvila roku 1949 a už je nikdy neopustila. Dostala se zde ke stěžejním operetním rolím. Mezi její nejmilejší patřila např. Helena v Polské krvi, Adéla v Netopýru, Líza i Mi v Zemi úsměvů nebo Žofka v Cikánském baronovi. Role mladých dívek postupem času vyměnila za zralé vážné i nevážné dámy. Odehrála tak přes 160 titulů, nechybělo ani nepřeberné množství estrád a dalších příležitostných vystoupení. I po svém odchodu do důchodu alespoň účinkovala při některých jubileích. Na hudební divadlo Věra Doležalová-Vitáková nezapomněla nikdy.

Zdroj: Deník Směr 11. 9. 2009, Pavel Kovář