Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

DOERREL Ernst Gustav

malíř

* 22. srpna 1832
† 18. března 1877

Narodil se ve Freibergu jako syn horníka. Po otcově smrti se ve věku čtyř let odstěhoval s matkou do Teplic, kde měla rodina příbuzné. Ve svých čtrnácti letech odešel do Litoměřic, kde se měl u strýce vyučit kupeckým příručím. Učení nedokončil a po tomto krátkém intermezzu se vrátil do Teplic, aby nastoupil jako učedník u dekoratéra a malíře pokojů Franze Hybrama. Často byl však vidět se skicákem, jak kreslí okolní krajinu. Když zdědil menší finanční obnos, přihlásil se ke studiu na pražské Akademii výtvarných umění, kde však z finančních důvodů nemohl dlouho setrvat. Přesto se studiem zdokonalil a začal se živit prodejem svých obrazů. V roce 1859 se trvale usadil v Ústí nad Labem a o čtyři roky později se oženil s měšťanskou dcerou Mínou Wolfovou. V té době se již téměř výhradně zabýval zobrazováním severočeské krajiny. Prošel celým Polabím, Českým středohořím a Krušnohořím od Chlumce až po Chomutov. Nejčastěji však zaznamenával krásy Teplicka a Ústecka. Pokoušel se o štěstí také jako grafik a litograf a ilustroval vlastivědnou knihu a soubor pověstí o hradu Střekově.

Jeho práce mají kromě umělecké ceny i vysokou dokumentární hodnotu. Zobrazují náš kraj před příchodem převratných změn, souvisejících s nárůstem průmyslu a dolování v celé oblasti. Dožil se bohužel pouhých pětačtyřiceti let a zemřel na tuberkulózu 18. března 1877.

V teplickém regionálním muzeu jsou zastoupeny ukázky jeho díla, ale největší a nejvzácnější sbírka Doerellových prací se nachází v Muzeu města Ústí nad Labem.