Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

DOBIÁŠ Václav

hudební skladatel


* 22. září 1909
† 18. května 1978

Václav Dobiáš, významný český hudební skladatel a  laureát mezinárodní ceny míru, se narodil 22. září 1909 v Radčicích na Jablonecku. Již od deseti let hrával ve vesnické kapele, pro kterou dokonce psal drobné skladby. V sedmnácti letech napsal první větší dílo; Cigánské melodie na slova Adolfa Heyduka. Vystudoval učitelský ústav v Jičíně a krátce učil na národní škole v Mukačevě. Po vojně prohluboval v Praze svá hudební studia. Skládal písně i komorní skladby a velmi silná byla zvláště jeho díla napsaná za okupace, zejména I. symfonie a mužské sbory Gospodine, pomiluj ny a Slovanská lípa.

Po osvobození jeho masové písně a kantáty reagovaly na vítězství nad fašismem. K nejcennějším patří  kantáta Buduj vlast – posílíš mír, nonet O rodné zemi, Polka míru, zpracování chorálu Kdož jste boží bojovníci atd. Významná byla i jeho činnost pedagogická na pražské AMU.

První kontakty s Teplicemi nastaly rovněž již brzy po osvobození. Složil hudbu ke hře Ilji Barta Lidé z Viktorky, jejíž premiéra byla v roce 1950 v Krušnohorském divadle v Teplicích. Po mnoho let zastupoval Václav Dobiáš Teplicko ve funkci poslance Národního shromáždění. Výrazně obohacoval teplickou kulturu o setkání s významnými tvůrci. Z Dobiášova přátelství s Dmitrijem Šostakovičem a jejich společné návštěvy Teplic vznikla i současná tradice festivalu Šostakovičovy Teplice.

Národní umělec Václav Dobiáš zemřel 18. května 1978 v Praze.

Zdroj  Revue Teplice 9/1989, (jipa)