Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

BARTL Jiří

výtvarník a fotograf


* 19. července 1939

Duchcovský rodák, výtvarník, fotograf a kapitán námořní plavby Jiří Bartl se narodil 19. července 1939 jako dítě z „domků“, což byla původně hornická kolonie duchcovsko-podmokelské dráhy za nemocnicí.  Ve třinácti letech postavil svůj první kajak a v osmnácti se spojil s dalšími nadšenci, kteří se ve zpustlém barokním hospitálu pustili do stavby dvou velkých plachetnic. Založil s nimi první jachtařský oddíl, v jehož čele stál až do roku 1960. Také v bývalé svíčkárně u rybníku Barbora postavil několik velkých plachetnic i v mnohém vylepšený kajak. V té době začal šít lodní plachty pro sebe i své kamarády.

Vystudoval výtvarnou školu a řadu let pracoval jako výtvarník v Textilu, kde sklízel četná uznání za své nápady. Jako výtvarník se uplatnil i při tvorbě první expozice duchcovského zámku v letech 1965 až 1967, v sedmdesátých letech byl rovněž členem proslulé Výtvarné skupiny D. Jako člen fotokroužku v závodním klubu J. Fučíka v Teplicích se naučil vytvářet pozoruhodné umělecké fotografie a záhy významně propojil oba své koníčky. Zásluhou polských přátel se dostal do tamních jachetních škol a v roce 1972 složil své první vnitrozemské kapitánské zkoušky. O rok později absolvoval první plavbu po moři a vzápětí zaujal svou první autorskou výstavou s námořní tématikou Operation sail, kterou instaloval v duchcovském zámku.  V roce 1978 vyhrál mezinárodní konkurz na fotografa v polární výpravě zkušeného polského polárníka Dariuse Boguckého. V následujících letech celkem uplul  na patnáct tisíc mořských mil a na třech plavbách sám velel polským jachtám. Získané zkušenosti využil k publikování řady článků i realizaci dalších výstav. Největší ohlas měla výstava Čekání na vítr, která měla svou premiéru v polském kulturním středisku v Praze a poté byla přenesena do Varšavy.

V následujících letech se Jiří Bartl věnoval převážně uměleckému tisku a pracoval pro mnoho významných umělců. Stal se i autorem a vydavatelem dvou sérií  duchcovských  pohlednic. Byl též patriotem historického Duchcova a řadu let členem městské památkové komise.

Zdroj: Duchcovské noviny 7/2009, Pavel Koukal