Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

BANK Heinrich

malíř

* 23. listopadu 1834
† 1. března 1923Narodil se 23. listopadu 1834 na náměstí v Duchcově, v domě vedle fary, kde je dnes cukrárna, pojmenovaná podle G. Casanovy. Od dětství byl výtvarně nadaný,  a tak v letech 1855 až 1862 vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění, kde byl žákem jejího ředitele Eduarda Engertha. Již od roku 1860 se zúčastňoval pražských výstav, na kterých uplatňoval krajinářské motivy z Podkrušnohoří.

V pozdějších letech se Heinrich Bank ztratil z očí svých spoluobčanů, když v roce 1864 přijal místo učitele kreslení na technice ve Štýrském Hradci. V roce 1871 byl jmenován profesorem a svému poslání byl věrný celých dvaatřicet let. Zemřel ve Štýrském Hradci (Graz) 1. března 1923.

Kontakt s rodným krajem však nikdy zcela nepřerušil a domů se vracel minimálně k prázdninovým pobytům. Z toho důvodu také existuje v Regionálním muzeu v Teplicích slušná sbírka jeho prací. Nechybí mezi nimi veduty hradů Střekova a Doubravky, právě tak jako obrázky pamětihodností města Teplic, Krupky, Mostu i dalších míst. Nechybějí ani nejrůznější žánrové obrázky, oblíbené v 19. století (Hráči v kostky, Pijáci, Kuřáci) a ilustrace, úspěšně uplatňované v tehdejších časopisech. Z tohoto sbírkového fondu byla v létě 1984 připravena zatím jediná duchcovská výstava, připomínající nám Heinricha Banka u příležitosti 150. Výročí jeho narození a instalovaná v Malé výstavní síni státního zámku.

Zdroj: Duchcovské noviny 11/2004, Pavel Koukal