Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

Knihovna Adolfa Branalda (Moldava)

Od roku 2004  nese  moldavská knihovna jméno jednoho z nejlepších českých spisovatelů Adolfa Branalda,  jehož působení    v severních Čechách připomíná pamětní deska na moldavském nádraží.

Adolf Branald (nar.  4. 10. 1910 v Praze), který v roce 1932 ukončil obchodní akademii a po peripetiích různých zaměstnání  v roce 1936 nastoupil jako telegrafista v Řeporyjích , se pak dostal až na Moldavu, kde působil jako výpravčí. Jak sám říká, zažil tam patetické období roku 1938, jehož podrobnosti  vypráví v knize Valčík z  Lohengrina i v dalších vzpomínkových statích. Branald dokonale poznal celé okolí, včetně tehdy ještě noblesních Teplic. Do Krušných hor chodil na houby, do Oseka na koupaliště. Na louce mezi Bouřňákem a Bendlovkou napsal do notesu dva výstupy pro otcovu veselohru. Nesmazatelně se mu zapsaly do paměti i příhody na trati, zejména když mu v Bohosudově skočila pod vlak zoufalá jeptiška, v Telnici pomáhal při nočním porodu, naučil se  odhánět z kolejí přednostovy slepice, odbavit ráno sto lidí a nezpozdit vlak, utěšovat odkvétající dcery přednostů a větřit příjezd dopravního kontrolora Šťovíčka...

Knihovna se v současnosti probouzí  do nové podoby, především zásluhou bývalé  knihovnice, která od pana Branalda získala souhlas, aby knihovna nesla jeho jméno.  A i když pan Branald osobně na Moldavu  ze zdravotních důvodů nemůže přijet,  jeho jméno je v knihovně  připomínáno aspoň  fotografiemi a malou výstavkou jeho děl.

Půjčovní doba: PO-NE 9 - 17 hod.
Knihovník: Jitka Diazová
Adresa: Knihovna Adolfa Branalda
Moldava 113
417 81 Moldava
Telefon:
E-mail: knihovna.moldava@volny.cz
WWW: http://itcmoldava.wz.cz/Knihovna.html
Online katalog: http://katalog.knihovna-teplice.cz/katalog/moldava/
Zřizovatel: Obec Moldava
Moldava 113
417 81 Moldava
Počet svazků: 1702 (stav ke dni 6. 9. 2010)
Připojení k internetu: ano
Registreční čislo MK ČR 5977
Sigla: TPG 511