Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

Knihovna Adolfa Branalda (Moldava)

Od roku 2004 nese moldavská knihovna jméno jednoho z nejlepších českých spisovatelů Adolfa Branalda, jehož působení v severních Čechách připomíná pamětní deska na moldavském nádraží.

Adolf Branald (nar. 4. 10. 1910 v Praze), který v roce 1932 ukončil obchodní akademii a po peripetiích různých zaměstnání v roce 1936 nastoupil jako telegrafista v Řeporyjích, se pak dostal až na Moldavu, kde působil jako výpravčí. Jak sám říká, zažil tam patetické období roku 1938, jehož podrobnosti vypráví v knize Valčík z Lohengrina i v dalších vzpomínkových statích. Branald dokonale poznal celé okolí, včetně tehdy ještě noblesních Teplic. Do Krušných hor chodil na houby, do Oseka na koupaliště. Na louce mezi Bouřňákem a Bendlovkou napsal do notesu dva výstupy pro otcovu veselohru. Nesmazatelně se mu zapsaly do paměti i příhody na trati, zejména když mu v Bohosudově skočila pod vlak zoufalá jeptiška, v Telnici pomáhal při nočním porodu, naučil se  odhánět z kolejí přednostovy slepice, odbavit ráno sto lidí a nezpozdit vlak, utěšovat odkvétající dcery přednostů a větřit příjezd dopravního kontrolora Šťovíčka...

Knihovna se v současnosti probouzí do nové podoby, především zásluhou bývalé knihovnice, která od pana Branalda získala souhlas, aby knihovna nesla jeho jméno. A i když pan Branald osobně na Moldavu ze zdravotních důvodů nemůže přijet, jeho jméno je v knihovně připomínáno aspoň  fotografiemi a malou výstavkou jeho děl.

Půjčovní doba: PO–NE  9.00–16.00
Knihovník: Renata Fialová, Eva Kardová
Adresa: Knihovna Adolfa Branalda
Moldava 113
417 81 Moldava
E-mail: knihovna.moldava@volny.cz
WWW: https://www.moldava.cz/knihovna-abranalda/
Online katalog: https://tritius.knihovna-teplice.cz/library/moldava/
Zřizovatel: Obec Moldava
Moldava 113
417 81 Moldava
Připojení k internetu: ano
Registrační čislo MK ČR 5977
Sigla: TPG 511