Výstava v galerii na schodech

Výstava v galerii na schodech Srdečně zveme ke zhlédnutí nové výstavy v prostorách budovy teplické knihovny v Lípové ulici

Kristian Jurka

Mgr. – malíř, grafik. Narozen 26. března 1976 v Ústí nad Labem. V současnosti žije v Teplicích na severu Čech. Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Děčíně /1995/. V roce 1996 nastoupil k Policii České republiky, kde působí dodnes. Ve studiu pokračoval na Pedagogické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem /2009/. Od roku 2017 externě spolupracuje s Katedrou výchov uměním PF UJEP jako pedagog výtvarných kurzů ve Svoru na Novoborsku.

Kladný vztah k výtvarnému umění ho provází celým životem. Od roku 2006, ovlivněn výtvarnými kurzy při  PF UJEP v Dobré Vodě na Prachaticku, se postupně a jasně vyprofiloval jako malíř krajinář. Během své malířské cesty se vyhranil jako autor impresionismu, který pro něj měl a má obsáhlou výpovědní hodnotu. Přes poetickou barevnost, až hravost tančící v bouři jednotlivých vrstev a tahů štětcem netají podklad malby, který bývá místy jasně obnažen. Mihotající výjevy krajiny mnohdy něžně,
ale jasně dotváří linie určující jasnou vizi autora. Malby často vznikají přímo v plenéru, kde nachází klid od všedních starostí, chvíle oddechu a relaxace, které ho nabíjí, inspirují a doslova vybízí k tvorbě. Náměty pro své obrazy čerpá především z blízkého okolí svého bydliště v Teplicích, kde se při častých toulkách přírodou snaží zachytit motiv otevřené krajiny s vysokou oblohou, poklidná zákoutí u meandrů řek či výjevy rozličných zátiší z hloubi lesa s jejich nezapomenutelnou hrou barev, světel a stínů.

Od malby v plenéru nezřídka přechází k experimentální tvorbě s tiskařskými barvami, ve které lze rozpoznat odraz přírodních motivů, mnohdy v prolnutí s náznakem figurální kompozice.

Autor uspořádal několik samostatných výstav, např. v Teplicích, Ústí nad Labem, Duchcově či Liberci.

Kristian Jurka – výstava „10“
KDE:
Regionální knihovna Teplice, Lípová 13, hlavní schodiště budovy