Program kulturních akcí - červenec 2024

Program kulturních akcí - červenec 2024 V letních měsících ožívá již tradičně Seumeho kaple v Lípové ul. kulturními událostmi. Jejich přehled naleznete níže.

POHÁDKY (vždy od 16.30, pro děti od 4 let)

út 02.7. Divadlo KRABICE TepliceDva vodníci a jeden rybník
út 09.7. Divadélko OndřejUkradené kladivo
út 16.7. Divadlo KasperleKašpárkova dobrodružství
út 23.7. Štěpánčino divadélko – Příběh z Afriky
út 30.7. Sváťovo dividloO Budulínkovi

KONCERTY (vždy od 17.00)

čt 04.7. Koncert pro varhany a zpěv
Přemysl Kšica – varhany, Petra Borecká – soprán / Na programu J.S. Bach, A. Dvořák, J. Pachelbel ad.
čt 11.7. Duo Elysian
Petra Benešová – příčná flétna, Jiří Straněk – kytara (změna nástrojového obsazení oproti původnímu programu) / Klasické i populární melodie
čt 18.7. MiŠMaŠ trio
Mirka Ladová – zobcové flétny, hoboj; Marie Vencourová – zobcové flétny, příčná flétna; Štěpánka Skalická – cembalo / Hudební podvečer nejen s barokem
čt 25.7. Smyčcové trio
Jan Zrostlík – housle, Marta Schäferová – housle, Vendula Svobodová – viola / Hudební salonek Antonína Dvořáka
čt 01.8. Galiani Gypsy Jazz
Milan Galyaš – housle, Miroslav Filko – klarinet, David Rakaš – klavír, Miroslav Holub – kontrabas / Lidové i populární písně, čardáše a filmová hudba

VÝSTAVY (otevřeno: út–so / 14.00–17.00)

25.6. – 27.7. Petr Reimann – Pastely
vernisáž 24.6. / 17.00
30.7. – 24.8. Stanislav Müller (miniatury / Uko Ješita) a Stanislav Porazil (perokresby) výstava Replace/Nahradit
vernisáž 29.7. / 18.00

DALŠÍ PROGRAMY (pořádané rovněž v Seumeho kapli)

KNIŽNÍ BLEŠÍ TRHY / st 3. 7. / 14.00–18.00
I starší knihy mohou ještě udělat radost. U nás je můžete prodávat, kupovat či vyměňovat. Zprostředkováváme prostor pro osobní prodej či vzájemnou výměnu. NENABÍZÍME možnost knihy na akci zanechat jako odložené! Rezervace místa: 417 538 783

KRISTIÁN LAGLER A BAROKNÍ TEPLICKO / st 10. 7. / 18.00
Mgr. Lukáš Sláma zavede posluchače do barokních dob Teplic. Město a panství se po třicetileté válce obnovovalo a jedním z architektů této proměny byl dubský rodák Kristián Lagler.

PALNÉ ZBRANĚ VE 14. A NA POČÁTKU 15. STOL. / po 15. 7. / 18.00
Husité efektivně využívali jak ruční palné zbraně, tak i dělostřelectvo v polních bitvách a při obléhání. Tyto zbraně nebyly v Evropě novinkou – měly za sebou téměř stoletou tradici. Jak se palné zbraně ve 14. a 15. století nazývaly? Jakým způsobem byly používány? Jaká byla jejich účinnost? A jak se liší informace z historických pramenů od tradiční literatury? Odpovědi na tyto otázky budeme hledat společně s Mgr. Antonínem Kadlecem, Ph.D.

HERNÍ ODPOLEDNE / st 17. 7. / 14.00–18.00 Bavte se nad deskovými a karetními hrami, kterých nabízíme pestrý výběr. Přijít můžete s přáteli, rodinou či sami. Rádi vás s novými hrami seznámíme a můžeme si je společně zahrát.

ŽIVOT VE STÍNU HOR VINIČNÍCH / po 22. 7. / 18.00
Po staletí představují vinice charakteristický prvek života na Litoměřicku. Přednáška Mgr. Jana Knoblocha se zaměřuje na historii vinařství v prostoru velkostatku Velké Žernoseky v raně novověkém období a představuje výsledky analýzy historických pramenů, např. v oblasti regionálního viničního trhu, držby vinic nebo historie pěstování révy vinné na západním okraji Litoměřic.

BEETHOVEN A GOETHE V TEPLICÍCH / st 24. 7. / 18.00
Regionálně historická přednáška spisovatele a novináře Rostislava Křivánka. Povídání o teplickém míjení i setkávání dvou gigantů světové kultury – jiný a docela zevrubný pohled na lidský rozměr srážky dvou velmi odlišných osobností v kulisách lázeňského města. Co všechno si vymyslela Bettina, zač vděčí Teplicím světová hudba a proč se Faust nepostavil po bok Fidelia. Co způsobila andělská Amálie, kdo byl vlastně ješitnější a jak to doopravdy měl Johann s císařovnou. Co Johann Ludwigovi opravil na Egmontovi a proč si to bouřlivák nechal líbit. O děsuplné noční jízdě do Teplic, o prvním setkání v hotelovém pokoji i o legendární příhodě v zámeckém parku.

VERNISÁŽ: REPLACE / NAHRADIT / po 29. 7. / 18.00
Stanislav Müller (miniatury / Uko Ješita), Stanislav Porazil (perokresby)
Výstava probíhá: 30. 7. – 24. 8. 2024 / út–so / 14.00–17.00 / Seumeho kaple, Lípová ul. / vstup volný

ARGENTINA A TŘI SOUSEDNÍ ZEMĚ / st 31. 7. / 18.00
V cestopisné přednášce Jiřího Kafky prozkoumáme největší vodopády světa Iguacu. V Paraguayi navštívíme druhou největší vodní elektrárnu světa Itaipú, vodopády Salto Mondays a druhé největší město Ciudad del Este. Poté přeletíme do Buenos Aires, ráje fotbalu, tanga a hovězího. Projdeme moderní, chudinské i historické čtvrti. Zajedeme do rodiště Messiho Rosaria, do argentinských Benátek, města Tigre. A na závěr poplujeme do uruguayského hlavního města Montevideo proslulého svou koloniální architekturou.