Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

Výstava 100 let českého umění v parafrázích aneb jak vidí slavné obrazy studenti Gymnázia Teplice

Výstava 100 let českého umění v parafrázích  aneb jak vidí slavné obrazy studenti Gymnázia Teplice Výstava vznikla koncepčně jako pocta českému umění 20. století.


Od 16. července do 27. srpna jsou v naší galerii na schodech k vidění výtvarné práce studentů Gymnázia Teplice. Jedná se o interpretace stěžejních děl českého výtvarného umění.
Více se o celém projektu dozvíte v doprovodném textu paní učitelky Radky Manákové.

Výstava vznikla koncepčně jako pocta českému umění 20. století. Mnoho našich umělců proslavilo naši zemi za jejími hranicemi stejně, jako naši tenisté, hokejisté, rychlobruslaři, atleti,… Jsme malá země, ale máme být na co hrdi. Jedině díky Alfonsi Muchovi říkají ve Francii secesi někdy styl [miša] – podle výslovnosti jeho jména, jedině u nás se kubismus rozvinul nad rámec malířství i do sochařství, designu a architektury, náš František Kupka patří mezi zakladatele abstraktní malby a jako první začal v umění používat „americkou tužku“, tedy dnešní kuličkové pero, chcete-li propisku.
Parafráze považuji za skvělý učební materiál. Student se musí seznámit s dílem daného autora, vybrat si z jeho tvorby jeden obraz, pokusit se pochopit autora přes jeho dílo a pak je přetvořit po svém. Někdy je zásah jen nepatrný, když student nechce v podstatě nic měnit, jindy může jít jen o volnou interpretaci daného obrazu. Ale bez něj by obrázek nevznikl. Texty pod obrázky psali studenti sami, vybrali jen to, co považovali za důležité o autorovi sdělit. Pokud by kdokoli chtěl vědět více, dozví se u „tety Wiki“.
Snad se Vám náš výběr bude líbit. Pěkný den.
Radka Manáková, učitelka