Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

Obrazy a sklo - vernisáž

Obrazy a sklo - vernisáž Srdečně zveme na vernisáž výstavy Vladimíra Míky "Obrazy a sklo"

Vladimír Míka (*1935)
Narodil se a mládí prožil ve Zbirohu. V odborném učilišti Nového Boru se vyučil malířem skla a v dalším studiu pokračoval na průmyslové škole sklářské v Teplicích, kde navštěvoval ateliéry prof. ak. mal. Vladimíra Šavla a ak. sochaře Václava Vinše. Své profesní působení spojil s hutí ve Mstišově, kde zakládal malířskou dílnu. Malá sklárnička mu poskytovala příležitost rozvoje i v dalších oborech, což vyústilo v samostatné návrhy vlastních výrobků. Na Libereckých výstavních trzích (1964) získává Vladimír Míka zlatou medaili za hutní vázu. O tři roky později tatáž váza putuje na světovou výstavu EXPO do Montrealu. Za další tři roky jsou výrobky Vladimíra Míky na EXPU v japonské Osace. Roku 1970 mění profesi na kontrolora skla a porcelánu určených pro export. Na této pozici setrvává až do r. 1996, kdy odchází do důchodu.
Výtvarně se začal Vladimír Míka projevovat již ve školních letech. Opravdový zájem o malování u něj vzbudil ak. mal. Jára Pik, jehož mohl mladý Vladimír pozorovat, kterak zpodobňuje akvarelem letní zákoutí Zbiroha. Stejnou tematiku plenéru volí pak sám i při spolupráci se zbirožskou malířkou Milenou Zítkovou-Voborníkovou. Během teplických studií založil s kamarády z internátu výtvarný kroužek. Postupem času se malování stává Vladimíru Míkovi celoživotní zálibou a potřebou. 
Výstava v Seumeho kapli zachycuje průřez autorovým mnohaletým počínáním jak v oblasti malby, tak v oboru uměleckého sklářství.

Čeká vás setkání s autorem, kulturní program, malé občerstvení.

KDY: pondělí 20. července 2020 / 17.00
KDE: Seumeho kaple (naproti budově knihovny v Lípové ulici)
Vstup volný
Pozvánka v jpg ke stažení zde

Výstava v Seumeho kapli potrvá do 8. srpna 2020 / út–so / 14.00–17.00