Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

Viliam Poltikovič - Smrt jako brána

Viliam Poltikovič - Smrt jako brána Teplická knihovna a klub Ba-Batůžek zvou na promítání ukázek nového dokumentu a besedu s režisérem

Srdečně zveme na setkání s Viliamem Poltikovičem, kde představí svůj nový dokumentární film Smt jako brána. Budete mít mimořádnou příležitost zhlédnout ukázky, které se do filmu nevešly a které režisér vybral jako jedinečný zdroj inspirace pro besedu o tématu smrti.

Viliam Poltikovič (*1958) 
Režisér dokumentárních filmů, kameraman, fotograf a cestovatel. Studoval na Katedře dokumentární tvorby FAMU. Dosud natočil přes 120 filmů, zejména pro Českou televizi a Febio (hodinové dokumenty i dokumenty z cyklů Cestománie, Zpověď, Jak se žije… aj.) Dlouhodobě se zabývá tématy spirituality, nemoci a uzdravení, víry v různých podobách. V roce 2012 natočil v Peru dokumentární film Učitelé z hvězd, ve kterém pátral po stopách mimozemských civilizací. Česká televize uvedla v roce 2015 jeho dokumentární cyklus Brána smrti (námět Antonín Trš), který se snaží rozptýlit strach ze smrti a zprostředkovat na ni zcela jiný pohled, než je v dnešní západní kultuře obvyklé. (zdroj ČT)

Smrt jako brána
Strach ze smrti je esenciálním strachem našeho bytí a z něj se odvíjejí veškeré naše další strachy. Viliam Poltikovič se pustil do dobrodružného pátrání po tom, máme-li se skutečně čeho bát. A jestli, tak čeho. Je smrt skutečně tak strašná? Průvodcem při tomto pátrání je herec Jaroslav Dušek, který se dlouhodobě věnuje závažným lidským tématům, ovšem činí tak s lehkostí a humorem. Celovečerní film Smrt jako brána vychází z úspěšného třináctidílného dokumentárního cyklu Brána smrti, který v roce 2015 za velkého diváckého zájmu odvysílala Česká televize. Ve svém obsahu a sdělení jde však ještě hlouběji. (zdroj ČSFD.cz)

Smrt jako brána – promítání ukázek z nového dokumentu a beseda s jeho režisérem
KDY: úterý 1. listopadu 2022 / 18.00
KDE: Regionální knihovna Teplice, Lípová 13, společenský sál v přízemí
VSTUPNÉ: 100 Kč
NUTNÁ REZERVACE: 417 538 783 / studovna@knihovna-teplice.cz / osobně v knihovně 
Plakát v pdf ke stažení ZDE