Marie Terezie a její doba

Marie Terezie a její doba Spisovatel Josef Špidla přednáší o tereziánské době

K 280. výročí nastoupení Marie Terezie na trůn nabízíme přednášku s tématem válek o dědictví rakouské s jejich důsledky a souvislostmi v kontextu knihy Hoř, ohýnku, o mou duši se už čerti perou.
Příběh žhářky, nad kterou byl vykonán poslední trest smrti upálením zaživa, se odehrává v polovině 18. století, době, o níž prakticky nic nevíme. (Anebo záměrně vědět nemáme…) Děj je zasazen do období tzv. válek o dědictví rakouské těsně po nečekaném úmrtí císaře Karla VI. Nástupnice Marie Terezie zdědila prázdnou státní kasu a neutěšený stav monarchie. Začíná drama, které na konci nemá vítězů ani poražených, zůstává jen bída a utrpení po dvaceti bitvách (z toho patnáct vítězných pro Prusko), svedených pruským králem Fridrichem II. s rakouskou panovnicí. Doba bohatá na události, v níž se střetává probouzející se osvícenství se středověkým tmářstvím, doba svobodných zednářů (frajmaurů), doba hrdinství i zrady, o níž dějepisy macešsky mlčí… Samozřejmě nelze pominout postavu barona von der Trencka zahalenou často v romantickém hávu milovníka – ve skutečnosti násilníka, hamižného dobrodruha a válečného zločince třikrát odsouzeného k trestu smrt.

Josef Špidla – historická přednáška autora románu Hoř, ohýnku, o mou duši se už čerti perou
KDY: pondělí 2. prosinec 2019 / 18.00
KDE: Regionální knihovna Teplice, Lípová 13, společenský sál