Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

Virtuální univerzita třetího věku

Regionální knihovna Teplice a vzdělávací společnost PROSTOR pořádají cyklus přednášek v rámci VU3V (Virtuální univerzita třetího věku) na téma

 ČÍNSKÁ MEDICÍNA V NAŠÍ ZAHRADĚ.

Cyklus šesti virtuálních přednášek proběhme v  uvedených termínech vždy od 15,30 - 17 hod. ve společenském sále knihovny.

 Studijní poplatek činí 300,- Kč za semestr. Vedoucí lektor: Prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.Podmínky splnění: 75% účast a vypracování závěrečného testu. Kontakty: vs.prostor@seznam.cz, mobil 725 654 420.

Úterý 8. 10. 2013   Úvod do tradiční čínské medicíny V úvodu přednášky se zaměříme na historii tradiční čínské medicíny a způsobu, jak se metoda dostala do povědomí Evropy. ČM se nezaměřuje jen na nemoci a jak je léčit, ale je cílena především na člověka - na jeho rovnováhu.  Soustřeďuje se tedy především na prevenci - stravou, cvičení, popřípadě masáže – ale i na filosofické základy – taoismus a Jin a Jang.

Úterý 22. 10. 2013   Léčivé rostliny čínské medicíny I. V přednášce jsou uvedeny především tři významné druhy s tonifikačními účinky. Jde hlavně o ženšen pravý a jeho náhražky eleuterokok ostnitý a pazvonek chloupkatý. Lékořice uralská se považuje za čínský „národní poklad“. Děhel čínský patří též mezi významné rostliny, především pokud jde o léčbu ženských chorob. Základní skupinu doplňuje belamkanda čínská, u nás známa „anginovník“, léčící revmatismus, ale je i močopudným prostředkem.

Úterý 5. 11. 2013   Léčivé rostliny čínské medicíny II. Přednáška uvádí kozinec blanitý posilující mimo jiné imunitu našeho těla. Jinan dvoulaločný patřící mezi tzv. mozkové nutriety, které zlepšují činnost mozku, paměť, omezují projevy stárnutí a prokrvují končetiny. Obdobné účinky má i pupečník asijský. Vynikajícím prostředkem při chorobách jater, žlučníku a zažívání jsou semena druhu jarva Monnierova. Při zánětu plic, bronchitidě a nachlazení se využívají listy houtuynie srdčité. Velmi zajímavá rostlina je rdesno mnohokvěté.

Úterý 19. 11. 2013   Léčivé rostliny čínské medicíny III. Přednáška se věnuje keři rakytníku řešetlákovému se širokou škálou účinných látek. Plody kustovnice čínské jsou považovány v Číně za „plody nesmrtelnosti“ - posilují imunitu, mají antioxidační a tonifikační účinky. Dužnaté listy šruchy zelné se užívají mimo jiné k léčbě kardiovaskulárních chorob. Dalším druhem je cibule zimní, která léčí chřipku a nachlazení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Schisandra čínská má mimo jiné hepatoprotektivní účinek a léčí kardiovaskulární choroby. U ločidla čertova lejna se užívají kořeny při zažívacích problémech a také u neuróz.

Úterý 3. 12. 2013   Léčivé rostliny čínské medicíny IV.   V této přednášce se seznámíme s rehmanií lepkavou, jejíž kořeny se používají  především při rozličných krvácivých stavech. Ze Sibiře pochází šišák bajkalský, jeho žlutavé kořeny mimo jiné snižují vysoký krevní tlak. Prorostlík čínský se užívá hlavně při hepatitidě, cirrhóze i zánětu žlučníku. Nať konopí setého se používá hlavně různých bolestech a křečích, ale také při roztroušené skleróze; semena pak při zánětech trávicího ústrojí. Obilky slzovky obecné léčí mimo jiné dýchací a zažívací potíže. Kořeny šalvěje červenokořenné mají protizánětlivý a antibakteriální účinek, posilují imunitu i krevní oběh.

Úterý 17. 12. 2013  Domácí využití rostlin tradiční čínské medicíny   V poslední přednášce se pak seznámíme s možností přípravy medikamentů z vybraných léčivých čínských rostlin.