Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

STROBACHOVÁ KÖNIGOVÁ Ella

výtvarnice, sochařka, návrhářka figurálního porcelánu

* 5. 2. 1908

+ 14. 3. 2002

Elly Strobach – Königová, rozená Kvasničková se narodila 5. 2. 1908 v Ústí nad Labem. Studovala Státní odbornou keramickou školu v Teplicích. Tou dobou zde vyučoval akademický sochař Johannes Watzal. Po absolutoriu nastoupila do duchcovské manufaktury Royal Dux. Ředitel Radislav Feix o Elle prohlásil, že se brzy stala respektovanou firemní návrhářkou, velký úspěch slavila ve 30. a 40. letech svými návrhy figurálního a ozdobného porcelánu ve stylu art deco.

Elly to neměla v osobním životě jednoduché. Jejím prvním manželem byl doktor Vincenz Strobach, který ordinoval v Bohosudově. Strobach však brzy po svatbě zemřel na akutní tuberkulózu. Následně v 50. letech prodělala duchcovská porcelánka „tragickou kulturní revoluci“, kdy všechna dosavadní díla byla prohlášena za kýč. I když se průkazně jednalo o omyl, ztráty byly již nenávratné a těžko se napravovaly. Nejvíce odsuzované modely měly po znovuožití porcelánky ve světě největší úspěch. Elly po smrti prvního manžela dál horlivě pracovala. Vytvářela oblíbené figurky baculatých dětí a polidštěných zvířat, mondénní tanečnice, ženské akty. Poslední dvě jmenované zpracovávala i formou stolních lamp. V Duchcově výtvarnice pracovala až do důchodu. Až po toto období čelila ideologickému diktátu hodnotící komise pod vedením profesora Otto Eckerta, který na počátku 60. let vyhnal do mnichovského exilu i autora Památníku duchcovského viaduktu, akademického sochaře Karla Lercha. Podruhé vdaná Elly, při odchodu do penze, odešla též s manželem Königem a sestrou v druhé polovině 60. let do německého exilu. Konec svého života prožila v Geretsriedu u Mnichova.

Ella Strobachová – Königová se dožila vysokého věku. Zemřela dne 14. 3. 2002, brzy po svých 94. narozeninách. Její pozůstalost je uložena v tamním muzeu, porcelánová díla má ve své expozici městské muzeum v Miltenbergu nad Mohanem.

 

Použité zdroje:

„Porcelánce zasvětila život, její sošky se líbí: Figurální porcelán Elly Strobach Königové jde na dračku i po její smrti“, In: Teplický deník č. 45, (22. 2. 2020), str. 2, autor: Košťál, Martin

„Elly královna porcelánu“, In: Duchcovské noviny č. 2, (únor 2008), str. 16 – 17, autor: Koukal, Pavel