Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

SCHUMANN Robert

hudební skladatel, redaktor časopisu

* 8. 6. 1810

+ 29.7. 1856

 

Robert Schumann, neboli tzv. „básník klavíru“ se narodil 8. 6. 1810 ve Cvikově, kde také prožil dětství a studentská léta. Během svého života vystřídal mnoho míst jako například Lipsko, Drážďany či Düsseldorf, aby se nakonec přece jen znovu vrátil do Lipska. Své životní štěstí našel po boku klavíristky Clary Wieckové, kterou si vzal za ženu. Koncertní turné nezbytně patřily k jejich společné cestě životem. Jako devítiletý navštívil s matkou Karlovy Vary, kde poprvé viděl vystoupení Ignaze Moscheleze, které jej uchvátilo. Moscheleze později nazval „Mistrem klavíru“. Dalším jeho velkým vzorem byl Paganini.

V roce 1827 přijela Schumannova matka na roční pobyt do Teplic. Mladý Robert ji minimálně jednou navštívil, ovšem doložitelné je to pouze jedním dopisem Emilu Flechsigovi, spolužákovi z gymnázia, ve kterém o návštěvě psal. Kolikrát ji zde ještě poté navštívil, není známo. Další cesta ho zavedla k hrobu básníka Gottfrieda Seumeho v Havlíčkových sadech. Zde si údajně natrhal dubové lístky, ze kterých vyrobil věnec, jenž zavěsil doma nad Seumeho podobiznu. V Teplicích se také nečekaně setkal s přítelkyní Liddy, se kterou podnikl výlet na hrad Krupka. Schumannovou životní partnerkou se ale Liddy nestala.

Hře na klavír Roberta Schumanna naučil vyhlášený lipský pedagog F. Wieck, otec Clary Wieckové. Tu Robert Schumann později požádal o ruku, ale jejímu otci se nezdála Robertova pozice skladatele a redaktora hudebního časopisu dostatečně lukrativní. Klára s Robertem se tedy vzali bez otcova svolení, jejich manželství bylo harmonické a vzešlo z něj 8 dětí. Problémy do rodiny přišly spolu s Schumannovou duševní chorobou, ke které zdědil genetické sklony po předcích. Nemoc se věkem stále zhoršovala. Jednou se dokonce pokusil spáchat sebevraždu skokem do řeky, což se mu nepovedlo a skončil v ústavu pro choromyslné v Endenichu u Bonnu. Zde po dvou letech, dne 29. 7. 1856 umírá. Jeho žena jej přežila o 40 let.

 

Použité zdroje:

„Robert Schumann“, In: Přemožitelé času, č. 15 (1989), str. 87 – 91, autor: Plevka, Bohumil

„Básník klavíru putuje do Čech“, In: Revue Teplice, č. 3 (1989), str. 18 - 19, autor: Plevka, Bohumil

„Básník klavíru putuje do Čech“, In : Severočeský deník, č. 113 (16. 5. 1995), str. 11, autor: Plevka Bohumil

https://cs.wikipedia.org/wiki/Robert_Schumann