Regionální knihovna Teplice
Regionální knihovna Teplice

PECHÁČEK Vladimír

malíř, pedagog, grafik a drogista

* 3. 4. 1909

+ 24. 8. 1969

Vladimír Pecháček se narodil 3. 4. 1909 v Přešticích. Otec Otokar Pecháček byl z plzeňské partricijské a buditelské rodiny. Matka pocházela z aristokratického rodu. Pecháček studoval bohoslovectví na církevním gymnáziu v Broumově, to ale nedokončil, odešel do kláštera a následně jezdil s kočovnou divadelní společností. Zde se bláznivě zamiloval do jedné herečky a u divadla též slavil úspěch i díky svému přitažlivému vzhledu. Následně se zamiloval do slečny Růženy Pospíšilové, dcery lékárníka v Trnovanech v Teplicích, která dostala jako věno drogerii v Duchcově. Vladimír se vyučil obchodníkem, v roce 1932 se s Růženou oženil a tuto drogerii vedl. V tomtéž období začal bez jakýchkoliv předchozích zkušeností malovat. V období mezi roky 1932 – 1938 vytvořil na 300 olejomaleb s námětem Českého středohoří a Duchcova, výběr z nich vystavoval i v Praze, kde se výstava sešla s nevídaným úspěchem. Od roku 1936 studoval Akademii výtvarných umění u profesorů Jakuba Obrovského, Willi Nowaka a Maxe Švabinského. Když byly české vysoké školy uzavřeny, přijali ho do mistrovské školy Franze Klemmera v Mnichově, s čímž nesouhlasila Kancelář říšského protektora. V poválečném období dostudoval akademická studia v grafické specializované škole u Vladimíra Silovského. Za války maloval dynamické obrazy světců v nadživotní velikosti, z jejichž reprodukcí vydal v letech 1940 - 1943 vlastním nákladem čtyři alba cyklů Věřím v boha.

Vladimír Pecháček se za svůj život často stěhoval, ateliér měl v Přerově nad Labem a na místním zámku vytvořil dokonce svou galerii. V roce 1947 odešel do Roztok u Prahy, po rozvodu přímo do Prahy. Když se oženil po druhé, odstěhoval se i s manželkou do Louňovic pod Blaníkem. Z existenčních důvodů vyučoval v padesátých letech výtvarnou výchovu na středních školách v Chebu, Mělníku, Seredi a v Bratislavě.

Trochu kontroverzní bylo jeho přesvědčení, že jeho skutečným otcem byl kníže Schwarzenberg, a tak i označoval svá díla podpisem Vladimír Maria Anna Schwarzenberg spolu s červenou pečetí, erbem a datem svého narození.

Vladimír Pecháček skonal 24. 8. 1969 tragicky pod koly auta v Praze. Údajně byl svůj osudný den rozrušen z nízkého výměru svého důchodu, a tak z nepozornosti vkročil na vozovku ve špatnou chvíli. Po deseti dnech strávených v nemocnici s přetrženou míchou zemřel. Za svého života se nedočkal dostatečného uznání a jako umělec byl nedoceněn. Jeho sestra Milada zanechala část jeho pozůstalosti Městskému muzeu v Kralupech nad Vltavou. Pohřben je na Vyšehradském hřbitově.

Použitá literatura:

Vladimír Pecháček – Wikipedie (wikipedia.org)

„Posedlý malíř Vladimír Pecháček“, In: Duchcovské noviny, č. 4 (duben 2009), str. 20, autor: Koukal, Pavel

„Kronika: Jubilea: Pozoruhodný malíř“, In: Revue Teplice, č. 4 (duben 1989), str. 9